Πρακτική Άσκηση PDF Εκτύπωση E-mail

Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών υλοποιεί από το 2005 το πρόγραμμα της «Πρακτικής Άσκησης», το οποίο στην παρούσα φάση του χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και από το Εθνικό Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, μέσω του Ε.Π. «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση» ΕΣΠΑ 2007 – 2013. Στα πλαίσια του προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης φοιτητές / φοιτήτριες του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών απασχολούνται (για δύο μήνες) σε επιχειρήσεις και φορείς του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα. Ο βασικός στόχος του προγράμματος είναι η διευκόλυνση της ένταξης των αποφοίτων του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών στην αγορά εργασίας. Εκτός όμως αυτού του στόχου, το πρόγραμμα αποσκοπεί στη σύνδεση της θεωρητικής γνώσης, που αποκτιέται στο Πανεπιστήμιο, με την πράξη (στα πλαίσια της εργασίας στην επιχείρηση), τον εμπλουτισμό των γνώσεων των φοιτητών / φοιτητριών σε θέματα που άπτονται της καθημερινότητας και της ζωής των επιχειρήσεων και την απόκτηση εργασιακής εμπειρίας.

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα της πρακτικής άσκησης μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στη διεύθυνση: gpa.uoi.gr