Αδάμ Αντώνιος - Επίκουρος Καθηγητής PDF Εκτύπωση E-mail

Προσωπική ιστοσελίδα

Μαθήματα

photo1

Πτυχίο Οικονομικών, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 1999
MSc στα Διεθνή Οικονομικά, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 2000
Διδακτορικό στα Διεθνή Οικονομικά, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 2005.

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Οικονομική Πολιτική, Πολιτική Οικονομία, Δημόσια Οικονομική.

Επαγγελματική εμπειρία:

Ο κος Αδάμ έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχει εργαστεί και ως ερευνητής σε ερευνητικά προγράμματα. Πρόσφατες δημοσιεύσεις (πλήρη λίστα δημοσιεύσεων εδώ):

Inequality and the import demand function, (με τους Μ. Κατσίμη και Θ. Μούτο), Oxford Economic Papers, 2012 (forthcoming).

Military conscription as a means of stabilizing democratic regimes, Public Choice, 2011, vol. 150(3-4), p. 715-730.

A politico-economic analysis of minimum wages and wage subsidies , (με τον Θ. Μούτο), Economics Letters, 2011, vol. 110(3), p. 171-173.

Are Democratic Countries More Efficient?, (με τους M. Ντελή και Π. Καμμά), European Journal of Political Economy, 2011, vol. 27(1), p. 75-86.

Public Sector Efficiency: Leveling the Playing Field between OECD Countries, (με τους M. Ντελή και Π. Καμμά), Public Choice, 2011, vol. 146(1), p.163-183.