Μπένος Νικόλαος - Επίκουρος Καθηγητής PDF Εκτύπωση E-mail

Προσωπική Ιστοσελίδα

Μαθήματα

Σπουδές

Πτυχίο, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 1995.

Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά (M.A), McMaster University, Καναδάς, 1997.

Διδακτορικό στα Οικονομικά (PhD), Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 2003.

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

Ανθρώπινο κεφάλαιο, περιβάλλον και μεγέθυνση. Εκπαίδευση, υγεία και περιβάλλον. Απασχόληση και μεγέθυνση. Δημοσιονομική πολιτική και μεγέθυνση. Περιφερειακή μεγέθυνση.

Επαγγελματική εμπειρία

Ο κ. Μπένος έχει διδάξει στο University of New Brunswick, Fredericton (Καναδάς), στο  Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Πανεπιστήμιο Στερεάς Ελλάδας. Επίσης, ήταν Ερευνητής στο Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (ΚΕΠΕ) και στο University of Padua (Ιταλία).

Ενδεικτικές δημοσιεύσεις

"CO2 Emissions and Income Dynamics: What Does the Global Evidence Tell Us?" (forthcoming in Environmental and Resource Economics, with T. Bassetti, S. Karagiannis.

"Education Policy, Growth and Welfare", Education Economics, 18, 1, 33-47, 2010.

"Convergence and Economic Performance in Greece: Evidence at Regional and Prefecture Level" (with S. Karagiannis), Review of Urban and Regional Development Studies, 20, 1, 52-69, 2008.