Βασιλόπουλος Αχιλλέας - Επίκουρος Καθηγητής PDF Εκτύπωση E-mail

451 10, Ιωάννινα
Τηλ. + 30 2651005960
Fax. + 30 2651005093

Ο Δρ. Αχιλλέας Βασιλόπουλος είναι Επίκουρος Καθηγητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Είναι κάτοχος πτυχίου και MBA από το τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΓΠΑ). Κατέχει διδακτορικό δίπλωμα στη θεωρία συμπεριφοράς καταναλωτή από το ίδιο τμήμα και έχει διατελέσει ακαδημαϊκός επισκέπτης στο πανεπιστήμιο του Αρκάνσας των Ηνωμένων Πολιτειών (Dale Bumpers College, Dept. of Agricultural Economics & Agribusiness). Υπήρξε σύμβουλος στον Οργανισμό Τροφίμων και Γεωργίας των Ηνωμένων Εθνών (UN FAO), ενώ έχει λάβει μέρος σε περισσότερα από δέκα Ευρωπαϊκά ερευνητικά προγράμματα ως μέλος δημόσιων και ιδιωτικών οργανισμών της Ελλάδας και του εξωτερικού.
Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στις ποσοτικές και πειραματικές μεθόδους μελέτης της οικονομικής συμπεριφοράς. Οι επιστημονικές του δημοσιεύσεις περιλαμβάνουν περιοδικά όπως είναι τα: Economic Modelling, Economics Letters, Journal of Applied Statistics, Journal of Consumer Affairs κ.α.

Μαθήματα

ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Ι

ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΙΙ

ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ (Msc)

Ενδεικτικές δημοσιεύσεις

Does the supplemental nutrition assistance program really increase obesity? The importance of accounting for misclassification errors (με τους Drichoutis A.C., Nayga R.M. and Lazaridis P.), 2018, Journal of Applied Statistics, Volume 45, Issue 12, pages 2269-2278.

Consumer preferences for fair labour certification (με τους Drichoutis A.C., Lusk, J.L. and Nayga R.M.), 2017, European Review of Agricultural Economics, Volume 44, Issue 3, pages 455-474.

Determinants of transitions in artificially discrete states Markov chains using microdata (με τον Klonaris S.), 2016, Economics Letters, Volume 146.