Σίμος Θεόδωρος - Αναπληρωτής Καθηγητής PDF Εκτύπωση E-mail
Προσωπική ιστοσελίδα
simos
Θεωρητική και εφαρμοσμένη οικονομετρία - Ανάλυση χρονολογικών σειρών
Πτυχίο Στατιστικής με ειδίκευση στα οικονομικά, Πανεπιστήμιο Πειραιά, 1986.
Μ.Α. in Econometrics, University of Essex U.K.1987.
Ph.D. in Economics, University of Essex U.K.1994.
Επαγγελματική εμπειρία:
Έχει εργασθεί ως ερευνητής στο ΚΕΠΕ, ως σύμβουλος διοίκησης στην Διεύθυνση Σχεδιασμού και Οικονομικών Μελετών της ΕΤΕ, στα ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού: CORE - Universite catholique de Louvain (Belgium), ICMM University of Strathclyde - ESRC research fellow, (U.K.), και στο Center for Labour Economics, LSE (U.K.). Έχει διδάξει στα πανεπιστήμια Κρήτης, Αιγαίου και Ο.Π.Α. Ενδεικτικές δημοσιεύσεις:
"Gaussian estimation of a continuous time system with common stochastic trends", Econometric Theory, volume 12, number 2, 1996, Cambridge University Press
"The exact discrete model of a system of linear stochastic differential equations driven by fractional noise". Forthcoming in the Journal of Time Series Analysis, 2008, Vol. 29, No. 6, 1019-1031. Blackwell Publishing
"The exact discrete model of a third order system of stochastic differential equations driven by stochastic trends". Forthcoming in the Journal of Macroeconomic Dynamics, 2008, Cambridge University Press