Συμεωνίδης Σπυρίδων - Καθηγητής PDF Εκτύπωση E-mail
M.A., Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 1987
Ph.D., Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, 1991

Ερευνητικά ενδιαφέροντα:

Θεωρητική Οικονομετρία, Οικονομετρικές Εφαρμογές, Ανάλυση Χρονολογικών Σειρών, Χρηματοοικονομική ανάλυση

Επαγγελματική εμπειρία:

Ο κύριος Συμεωνίδης εργάστηκε σε Τμήμα Οικονομικών Μελετών μεγάλης τράπεζας, σε Τμήματα Αναλύσεων χρηματιστηριακών εταιρειών και στο Τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης του Χρηματιστηρίου Αξιών Αθηνών. Έχει ασχοληθεί με το σχεδιασμό τραπεζικών προϊόντων και μοντέλων αξιολόγησης της πιστοληπτικής ικανότητας των πελατών τραπεζών (credit scoring). Επί πλέον, ασχολήθηκε με την αξιολόγηση των μετοχών εισηγμένων εταιρειών στο Χ.Α.Α. και με την ανάπτυξη νέων χρηματιστηριακών προϊόντων (Exchange Traded Funds) για την εισαγωγή τους στην Ελληνική Κεφαλαιαγορά. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν την εφαρμογή μεθόδων εκλεπτυσμένης ασυμπτωτικής θεωρίας (Refined Asymptotics) στην οικονομετρία, την ανάλυση χρονοσειρών και την μοντελοποίηση της οικονομικής συμπεριφοράς και των χρηματιστηριακών συναλλαγών. Έχει δημοσιεύσει τις ακόλουθες εργασίες:

"A reinterpretation of the tests of overidentifying restrictions", με τον Καθηγητή Μιχάλη Α. Μαγδαληνό, Journal of Econometrics 73, 1996, 325-353.

"Alternative size corrections for some GLS test statistics: The case of the AR(1) model restrictions", με τον Καθηγητή Μιχάλη Α. Μαγδαληνό, Journal of Econometrics 66, 1995, 35-59.

"Alternative methods of size correction for some GLS test statistics: The case of heteroscedasticity restrictions", με τον Καθηγητή Μιχάλη Α. Μαγδαληνό, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη, Ελλάδα), Επιστημονική Επετηρίδα, Τόμος 12, Τεύχος II, 1996, 388-424.

"Alternative size corrections for some significance tests in the S.U.R. model", με τον Καθηγητή Μιχάλη Α. Μαγδαληνό, εις το Alogoskoufis, G., T. Kollintzas, and G. Provopoulos, ed. Essays in honor of Constantine G. Dracatos, 1994, 193-216.